
Oprócz naszego rozkładu powinien dowiedzieć się o plany na przyszłość i poznać gust klienta. Nie zarzucajmy architekta swoimi pomysłami od razu, to co podobało nam się w gazetce, niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. Pozwólmy mu nas poznać i zaproponować rozwiązania, które jego zdaniem będą nam odpowiadać. Skoro już zwróciliśmy się do profesjonalisty, zaufajmy mu.
Innym sposobem na dobry projekt jest przejrzenie katalogów gotowych rozwiązań. Pamiętajmy tylko, że to, na co patrzymy w magazynach projektowych to przeważnie wizualizacje. Dobrze jest wziąć taką ilustrację ze sobą i stanąć na swojej działce, spróbować wyobrazić sobie dany projekt w naszym otoczeniu. Jeśli architektura wybranego projektu nam odpowiada, to pora sprawdzić plan. Zwolennikom rozwiązania katalogowego polecamy wstępne sprawdzenie katalogów online, gdzie możliwości wyboru projektu są niemalże nieograniczone. Tak jak na stronie Archipelagu.
Zwróćmy uwagę czy mamy uzbrojony grunt w zastosowane w projekcie media. Pamiętajmy, że gotowe projekty można niemalże dowolnie zmieniać i dostosowywać. Ale nie róbmy tego sami, byłoby to naruszeniem praw autorskich. W takim przypadku należy postępować zgodnie z informacjami podanymi obok projektu.
W obecnych czasach, popularnym sposobem na dobry projekt domu jest stosowanie regionalnych materiałów oraz ekologicznych rozwiązań. Co wcale nie przeszkadza w przeładowaniu domu nowinkami technologicznymi z zakresu sterowania różnymi systemami, czy oryginalnym oświetleniem. Nie bójmy się nowatorskich rozwiązań i pamiętajmy o zieleni. Wszystkie te elementy uzupełniają się nawzajem i dzięki temu projekt będzie ciekawy.
Najważniejsze o czym powinniśmy pamiętać, niezależnie od tego jaki sposób projektowania wybierzemy, to dobra komunikacja między wszystkimi stronami biorącymi udział w tym procesie. Równie ważne, a być może nawet ważniejsze, to upewnienie się, że młode małżeństwo chce tego samego. Projektu nie można nazwać dobrym, jeśli chociażby jedna osoba będzie niezadowolona z końcowego efektu.